Piasek jest jednym z podstawowych materiałów, który wykorzystuje się podczas budowy. Stanowi on bardzo ważny materiał budowlany i bez niego niezwykle trudno byłoby stworzyć solidną konstrukcję budowlaną. Pasku używa się zarówno w niewielkich inwestycjach, jak i na budowach prowadzonych na dużą skalę. Istotne jest jednak by zainwestować w produkt wysokiej jakości, bez zanieczyszczeń oraz innych, niepożądanych elementów wpływających na surowiec.
Piasek wykorzystywany w budownictwie
Piasek budowlany jest podstawowym składnikiem, który posłuży nam do produkcji betonu. Jest to materiał, który znacznie wpływa nie tylko na wzmocnienie mieszanki, ale także na jej trwałość. Stosuje się go jako świeżo rozrobioną zaprawę, jak i doskonale sprawdzi się do wykonywania prefabrykatów betonowych. Jest to materiał, który często wykorzystuje się także do produkcji różnego typu tynków oraz zapraw. Piasek budowlany charakteryzuje się zróżnicowaną ziarnistością i jego typ dostosowuje się do konkretnego przeznaczenia. Na przykład w mieszankach cementowych lub cementowo-wapiennych stosuje się piasek o ziarnistości do 2 mm.
Rodzaje piasku budowlanego
Wyróżnić możemy kilka rodzajów piasku budowlanego, mimo, że na pierwszy rzut oka każdy z nich wygląda podobnie i nie widać pomiędzy nim istotnych różnic. Ze względu na różne rodzaje zastosowania oraz na posiadane właściwości możemy wyróżnić między innymi piasek płukany. Surowiec ten pozyskuje się poprzez wypłukiwanie i charakteryzuje się on dużą zawartością krzemionki. Jest to materiał, który doskonale sprawdzi się do sporządzania zapraw tynkarskich, murarskich oraz betonu. Z kolei piasek kwarcowy cechuje się wysoką odpornością na czynniki chemiczne, dlatego doskonale sprawdzi się do budowy twardych podłoży. Ten typ piasku również można łączyć z betonem oraz zaprawami. Na rynku znaleźć można także pospółkę piaskowo-żwirową. Jest to szczególnie przydatny materiał podczas budowy oczyszczalni ścieków oraz dróg. Ten surowiec jest szeroko wykorzystywany jako warstwa filtracyjna, ale także sprawdzi się on do wymiany podłoża przed rozpoczęciem budowy.